Részletek
Kaczvinszky József (Budapest, 1904. augusztus 9. – 1963. október 29.) magyar szakíró, keletkutató, műfordító, jógaoktató. Fő műve, a háromkötetes Kelet világossága a hazai yogairodalom kiemelkedő alkotása. Tudományos felkészültsége többirányú volt. Napjainkban elsősorban keletkutatóként ismert, de foglalkozott pszichológiával, matematikával, fizikával, valamint szimbólumelemzésekkel és a Tarot rendszerével is.
Ennek a műnek a célja egy több ezer éves indiai bölcselet főbb alapfogalmainak az ismertetése. Ezek a fogalmak legnagyobbrészt annyira eltérők a nyugati biológia, pszichológia és általában a nyugati ismeretelméletek fogalmaitól, hogy megvilágításuk, magyarázatuk feltétlenül szükségessé válik, mielőtt az olvasó belemélyedhetne a bölcselet – a yoga – tulajdonképpeni lényegébe.
A yoga tana a Krisztus előtti, sőt Buddha születését is megelőző időkből ered. Nem maradt mindvégig egységes tan, hanem számos ágazatra tagozódott. Különböző irányzatai, felfogásukat és eszközeiket tekintve, meglehetősen eltérők és csak részben egyeznek meg egymással, céljuk azonban mindenkor azonos. Céljuk: a Lélek megkülönböztetése mindattól, ami nem a Lélek, ennek eredményeként pedig a Természet kötöttségéből való felszabadulás.
A yoga nem csak elmélet, hanem gyakorlat is. Nem csak megmutatja a célt, minden élet végső és azonos célját, hanem lépésről-lépésre oda is vezeti az embert, a yoga követőjét.
I. Bevezetés a Yogába
II. Gyakorlati Yoga
III. Misztikus Yoga